Stokrotki - zapowiadające wiosnę w znajomym parku.

Raj dla zmotoryzowanych

Stokrotki - zapowiadające wiosnę w znajomym parku.

przez Misiek93 » Śr maja 17, 2017 5:32 am

Znajomość tkanin obiciowych przyda się nie tylko tapicerom, ale więcej osobom zainteresowanych zakupem mebli. Wybierając tkaninę zastanówmy się, do czego będzie użyta oraz gdy intensywnie wykorzystana. Kolor, faktura, czy rysunek tkaniny, to ponad duży czynnik.Tkanin do wyrobu mebli jest mnóstwo. Informacja na owy fakt przyczyni się nie tylko tapicerom, tylko i kobietom postronnym kupującym meble. Znajomość materiałów sprawi, że wybór tkaniny będzie przyjemniejszy.
JAKĄ TKANINE WYBRAĆ
Każda tkanina ma własne parametry i walory. Takie dokumenty są wyjątkowe, dlatego że są wytrzymałe, odporne na ścieranie. Ważne są także sploty i hafty warunkowane grubością nici, rodzajem sploty i wielkością osnowy. Rozróżniamy:
- gramaturę
- wytrzymałość – na rozciąganie
- ścieralność
- odporność na UV
Materiały obiciowe oferujemy i badaniom określającym np.
- niepalność
- rozdzieralność
- stopień naciągania
Kupując tkaninę istotne są też:
- odczucia dotykowe – powinna stanowić grzeczna w dotyku, ale stosunkowo sztywna
- wymagane zabiegi pielęgnacyjne – chodzi tu o trudność czyszczenia. Popularne są materiały hydrofobowe jak Easy Clean
- kolor – tu ważna jest aranżacja wnętrza
- stopień pochłaniania zapachów – taka tkanina przyda się, jeżeli w budynku są zwierzęta i w gastronomi
DOBÓR ODPOWIEDNIEJ TKANINY
Tkaniny tworzą splot materiału z osnową. Przeplatane są pod odpowiednim kątem z inną siłą i drugą grubością nici. Mamy inne tkaniny:
SZENILE – grube o lnianym splocie: wysokim runie, mają wysoką siłę i bogatą kolorystykę.
MIKROFAZY – syntetyczne tkaniny z włosem i przyjemnym połyskiem, są lekkie i silne. Mikrofaza nie nasiąka wodą.
PLUSZE – miękkie, puszyste, zdrowe i wytrzymałe. Wśród nich polecamy:
Aksamit
Welur
Welwet
Genua-cord
Manchester


ŻAKARDY – mają poważne i trudne wiary. Są silne, wytrzymałe, mięciutkie i drogie w kontakcie. Mamy żakardy pojedyncze – tkane z jakiejś osnowy a samego wątku. To tkaniny jednobarwne, wielobarwne, wielowątkowe, wieloosnowowe. Tkane są również wielowarstwowo z wielu osnów i wątków.
ALACANTRA – miękka, wytrzymała, przypomina zamsz. Odporna na ścieranie i zabrudzenia.
FLOCK – zbliżony do aksamitu oraz skóry. Opiera się na podstawie bawełny i poliestru. Odporna na wycieranie i zabrudzenia.
SKAJ – to tkanina poliestrowa z powierzchnią polichlorku winylu. Skaj to tkanina nieprzemakalna dodatkowo nie wygodna przy tapicerce samochodowej.
SKÓRA – naturalna, uniwersalna, nie przyciąga kurzu i sprawnie się czyści. Polecana dla alergików.
Każda tkanina posiada znaczące właściwości, jednak ważna liczyć również mieszanki tkanin, jakie są bardziej odporne na rozciąganie, tarcie, mechacenie, schnięcia, czy chłonność wody. Aby pomóc nam wybór producenci tworzą często wachlarz różnych skojarzonych ze sobą tkanin, dzięki temu dochodzą równe komplety.

KOMPLETY TKANIN
ALTARA – to przyjemne materiały o imitacji zamszu
SOLO – o jednolitym kolorze oraz fakturze przypominającej plecionkę
BLANKA – to tkaniny ograniczające wchłanianie wody
HUGO – to przedmiot o dobrym splocie. Jest zdecydowany na wycieranie i rozdarcia
Materiały obiciowe są specjalistycznymi tkaninami. Odporne na ścieralność, wchłanianie wody, tarcie i rozwijanie. Oprócz tego, że są praktyczne, są też ładne i ciekawe. Potrafią stworzyć odpowiedni klimat we pomieszczeniach, a wybór ich na może będzie skłonniejszy znając się, choć raczej na ich danych technicznych.
 
Posty: 148
Dołączył(a): Cz wrz 08, 2016 2:46 pm
Lokalizacja: Polska

Re: Stokrotki - zapowiadające wiosnę w znajomym parku.

przez Misiek93 » Śr maja 17, 2017 5:36 am

Obecność kwiatów zawilców pod nagimi krzewami i gałęziami zapowiada nadchodzącą wiosnę. Zawilce zakwitają, jeżeli tylko upalniejsze dni zaczynają przepędzać zimę.

Reklama: Hydrofobizacja

Jedne z podstawowych zakwitają zawilce gajowe. Im dłużej trwa zima, tym oczywistszą radością zajmują własne oczy kwiaty zawilca gajowego jaśniejącego pod nagimi jeszcze drzewami oraz krzewami. Wiosenny ogród skalny zdobią inne formy zawilców np. Anemone blanda – zawierają całe, wąskopłatkowe kwiaty w kolorze niebieskim, purpurowym, karminowym i białym. Inne odmiany zawilców zakwitają później. Czerpią z południowych krain. Jest w śród nich zawilec apeński – Anemone apennina, zawilec wieńcowaty – Anemone coronaria, zawilec – Anemone x fulgens i zawilec jaskrowaty – Anemone ranunculoides.
Jeżeli jesienią przegapimy termin sadzenia bulw zawilców, nie musimy czekać do wiosny. Można dostać u ogrodnika dobrze ukorzenione sadzonki i wysadzać wraz z wszą masą w własnym ogrodzie.
Niskie odmiany zawilców tworzą dywany, szczególnie dobre w sezonie kwitnienia.
Anemone blanda kwitnie często obecnie w lutym. Zawilec apeniński otwiera białe, fioletowe i niebieskie kwiaty w kwietniu. Zawilec gajowy kwitnie od lutego do maja, a zawilec jaskrawy w kwietniu.
Do sadzenia w grupach przyznają się odmiany zawilców wyrastających do wysokości 30-40 cm: Anemone x fulgens swoje szkarłatne kwiaty rozwija od marca do maja, zawilec wieńcowaty kwitnie do kwietnia.
W parku zawilec jest pozytywnie na ziemiach przepuszczalnych, dość próchniczych, zawierających wapń. Jest zdecydowany na suszę, ale na znaczeniach silnie nasłonecznionych także na zamówienie suchej glebie rośliny drobnieją, a kwiaty są mniejsze z tych samych okazów żyjących w wilgotnych półcienistych miejscach.
Zawilec wielokwiatowy można rozmnażać z starych, zebranych późnym latem nasion. Nasiona wysiewa się na wstępu zimy w kosze i rozkłada w szklarni lub domu na widnym ciepłym parapecie. Wysiane do pojemników nasiona przykrywamy odpowiednio wilgotną i grubszą warstwą gleby. Kiełkują po 20 dniach. Siewki pikujemy kępkami po chwila roślin. Najpierw chronimy spożywa w skrzyneczkach, później wykorzystujemy do doniczek. Zawilec wielokwiatowy łatwo rozmnaża się przez samosiewy. Wolno go również rozmnażać przez sadzonki z podziemnych rozłogów.
Zawilec przydaje się na skalniaki, do książki na półsłonecznych rabatach bylinowych. Można sadzić go w popularniejszych ilościach, tworząc jednobarwne skupiska koło drzew iglastych i liściastych.
 
Posty: 148
Dołączył(a): Cz wrz 08, 2016 2:46 pm
Lokalizacja: Polska


Kto przegląda forum
Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość
cron