Zaskakujące bio sztuczki w ogrodnictwie

Wszystko o naszym zdrowiu i urodzie

Zaskakujące bio sztuczki w ogrodnictwie

przez Max80 » So maja 20, 2017 8:08 pm

Tak właściwie wybrały nie nas, tylko swój ogród: ziemię i sąsiedztwo naszych roślin, do jakich czasami się upodabniają. Dzikie, niezależne, wysiewają się same, rosną i rozwijają się bardzo mocno – jakby chciały zdążyć dorosnąć, zakwitnąć i wysiać nasiona nim je pojmiemy i wyrwiemy. Czy da się je polubić? Jest ku temu mało powodów. Jako rośliny wskaźnikowe pomagają ocenić rolę w ogrodzie, dzięki czemu wiemy, jak ją poprawić i co posadzić. Wzbogacają w azot a różne czynniki odżywcze ogrodowy kompost, gdzie trafiają po wypieleniu i zwiędnięciu. Płynne nawozy z chwastów zasilają robione w parku rośliny. Wyciągi z pewnych chwastów uczestniczą w zwalczaniu szkodników roślin. Kwitnące chwasty mogą posiadać dodatkową dekorację ogrodu, a jeszcze element zabawowy dla niemowlęta. Gnojówka z pokrzyw do zasilania roślin w ogrodzie i podlewania kompostu.
Link sponsorowany: nasiona konopi
Jeśli w własnym ogrodzie nie rośnie pokrzywa, to identycznie jak „gnojówkę” możemy przyrządzać inne rosnące obecnie w parku chwasty. Wiosną, gdy nie jesteśmy również zielonych roślin do zrealizowania „gnojówki”, a chcemy wzbogacić glebę przed posadzeniem nowych roślin – możemy zastosować rośliny zebrane i wysuszone przez nas w starym sezonie, możemy je też nabyć w magazynach zielarskich. Stosujemy wtedy na 10 l wody 250 g suchego ziela. Część chwastów, które się u nas wysiały, na dowód: groszek łąkowy, wyka, koniczyna, łubin, nostrzyk, przylega do grupy motylkowatych. Stanowią więc rośliny strączkowe, których korzenie urządzone są w brodawki zasiedlone przez bakterie pobierające azot z powietrza. Rośliny te istnieją bardzo istotne źródło azotu i dodają glebę w swym ogrodzie w niniejszy doskonały pierwiastek. Jeżeli rośliny strączkowe pojawią się na własnej działce jeszcze przed jej wykorzystaniem – umożliwmy im być, a jeśli zawiążą strąki, zbierzmy nasiona łubinu, koniczyny, polnego groszku czy nostrzyka i wysiejmy jeszcze raz w projekcie zagęszczenia. Po jednym przekopaniu widłami taka rola nie wymaga już dodatkowego nawożenia azotem.
Większość chwastów to zioła lecznicze. Zioła żyjące na obranych przez siebie pomieszczeniach są bardzo cenniejsze w lecznicze substancje skuteczne niż te, które sztucznie wprowadzamy do ogrodu. Dbajmy o dokładnym określeniu gatunku ziela – żeby zebrać i ususzyć to, jakiego stanowimy dobrzy.
 
Posty: 15
Dołączył(a): Cz wrz 08, 2016 2:56 pm
Lokalizacja: Poland

Kto przegląda forum
Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość
cron